Index realitného zdravia

Aprílový Index realitného zdravia neovplyvnili turbulencie počasia. Ako sme predpokladali, pokoril doterajší rekord z minulého roka. Viac nás ale teší fakt, že vývoj Indexu ako aj jeho prognóz sa od začiatku tohto roka stabilne zlepšuje. O predpokladaných dôvodoch skoršieho a výraznejšieho oživenia trhu sme písali v minulom komentári. Optimizmus tvorcov IRZ (zoznam nájdete na www.realitnyindex.sk) naďalej trvá a my očakávame príjemné prekvapenia.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 160 a 250 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Index realitného zdravia v apríli 2016 dosiahol rekordnú hodnotu 2,38 (doteraz to bolo 2,39 zo septembra 2015) a zlepšil sa o celú desatinu oproti marcu tohto roka (2,48). V rámci histórie merania IRZ predstavuje zlepšenie o desatinu významný skok. Dôležité je zistenie, že hodnoty Indexu sa od februárových „dva mínus“ kontinuálne zlepšujú smerom k známke „dva“.

Výhľad Indexu realitného zdravia na máj 2016 je 2,22 a v histórii merania je to druhá najlepšia známka (2,13 v auguste 2013 bolo vtedy príliš optimistických). Vzhľadom na pomerne presné prognózy tvorcov Indexu v ostatnom polroku, radi vyslovíme názor, že rekordný apríl nemusí byť neprekonateľný.

Vývoj Indexu realitného zdravia od začiatku roka dáva priestor pre optimizmus v nazeraní na oživenie obchodovania na slovenskom realitnom trhu. Treba však priznať, že hodnotenie aktivity trhu známkou medzi dva a dva mínus neznamená „vesmírny“ úspech. A k dvojke je stále ešte ďaleko.

IRZ 2016

Zdroj: Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, http://www.realitnyindex.sk/aktualny-stav-indexu-realitneho-zdravia/

Zdieľať na Facebooku